dfi
16 آذر 1401 - 10:42

صحبت‌های دانشجویان در دیدار با رئیسی| از مطالبه‌ی تعیین سازوکار اعتراض تا انتقاد از وضعیت اینترنت

نمایندگان چند تشکل سیاسی و علمی دانشجویی در مراسم روز دانشجو در حضور رئیس‌جمهور، مطالبات و دیدگاه‌های خود را بیان کردند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری تسنیم، صبح امروز مراسم روز دانشجو با حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در دانشگاه تهران برگزار شد. در این مراسم نمایندگان برخی تشکل‌های دانشجویی مواضع و صحبت‌های خود را بیان کردند. 

محمد هادی نصر، نماینده بسیج دانشجویی کشور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران خط قرمز ماست و دولت صدای معترضین را که صف خود را از اغتشاشگران جدا کرده‌اند بشنود، گفت: دشمن می‌خواهد انتقام همه چهل سال ناکامی خود را با ایرانستان کردن این خاک بگیرد.

 

وی افزود: با صدای بزرگ اعلام می‌کنیم که استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی خط قرمز ماست و جلوی هرکس که بخواهد میراث شهدا را خدشه‌ای به آن وارد کند در مقابلش می‌ایستیم. موقع آن است که دولت دردها و گرفتاری مردم را مسئله اصلی خود بداند و صدای معترضانی که صف خود را از اغتشاشگران جدا کرده‌اند را بشنود.

نماینده بسیج دانشجویی با اشاره به اینکه در زمینه‌هایی شاهد رشد و پیشرفت بوده‌ایم، اما در زمینه‌هایی در بر پاشنه قبلی می‌چرخد، اظهار داشت: با سیاست‌های اقتصادی نئولیبرالی هنوز تعیین تکلیف نکرده‌اید و سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی سیاست‌هایی را دنبال می‌کنند که مستضعفین را تضعیف می‌کند. چرا جراحان اقتصاد همیشه تیغ خود را بر تن ضعیف مستضعفان می‌کشند؟

نصر ادامه داد: صحبت از افزایش قیمت حامل‌های انرژی را یکبار کنار بگذارید و از جراحی اصلی را از بانک‌ها شروع کنید. شما معروف به سید محرومان بودید لذا در سیاست‌گذاری‌هایتان طرف کوخ نشینان باشید.

دبیر انجمن‌های علمی دانشجویی نیز در مراسم آیین گرامیداشت روز دانشجو، گفت: دانشجویان خودشان را در ساختن آینده کشور سهیم بدانند. مسئله‌ای که می‌تواند جلوگیری کند از خروج نخبگان از کشور این است که دانشجویان خودشان را در ساختن آینده کشور سهیم بدانند.

وی با بیان اینکه انجمن‌های علمی دانشجویی باید ظرفیت‌شان در راستای پیشرفت علمی و فناوری کشور بکارگرفته شود و حمایت شوند، اظهار داشت: باید از بحث مقاله‌محوری عبور کرد چون منجر به حل مشکلات کشور نمی‌شود؛ رویکرد عبور از مقاله‌محوری نباید نمایشی باشد و باید حمایت‌ها هم‌عرض بحث مقاله باشد.

وی اعلام کرد درباره اتفاقات اخیر در کشور این آمادگی از سوی انجمن‌های علمی-دانشجویی برای بررسی این وقایع به صورت کاملا علمی وجود دارد.

نماینده دفتر تحکیم وحدت نیز گفت: کسانی که هم صدا با رسانه‌های سعودی جاده صاف کن فرزند شاه شده‌اند، خائن خون شهید قندچی، شهید بزرگ نیا و شریعت رضوی‌اند  امروز به برکت خون آن شهیدان یک زن در برابر رئیس‌جمهور ایستاده است

وی افزود: دولت سیزدهم امید را در دل مردم زنده کرد؛ شما کشور را معطل امضا کری نکردید و آب خوردن مردم را به برجام گره نزدید. در دولت شما ایران چهارراه دنیا و محل حضور سران کشورهای مختلف شده است.

نماینده دفتر تحکیم وحدت با بیان اینکه عدم پایبندی برخی مدیران دولت به گفتمان دولت یکی از مشکلات این دولت است، اظهار داشت: مثلا از ابتدا مشخص بود که ساخت چهار میلیون مسکن با وزیری که مریض احوال باشد شدنی نیست؛ اکنون سوال است که آقای رییسی چگونه می‌خواهد به وعده خود عمل کند.

وی عنوان کرد: بعنوان یک دختر ایرانی به نفس کشیدن در اتمسفر جمهوری اسلامی ایران افتخار می‌کنم، مسائل زنان و خانواده با کارهای جزیره‌ای حل نخواهد شد، مسائل زنان سال‌هاست دستمایه بازی سیاسی گروه‌های مختلف شده است.

زهرا کمالی نماینده کانون‌های فرهنگی از دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه ما در ایران می‌مانیم و ایران را می‌سازیم و ما پای کار شما هستیم برای ساختن آینده‌ای بهتر، گفت: ما در ظاهرمان شاید تفاوت داشته باشیم ولی یک اشتراک داریم و آن اشتراک ایران است که می‌خواهیم برای آن تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه جای خوشحالی بود که در اول دولت شما برای مردمی‌سازی دولت اقدامات خوبی انجام شد؛ اما جای ما 8 هزار کانون در این فرآیند خالی است، اظهار داشت: ما را باور کنید؛ اگر فرهنگ این کشور را بسازیم بسیاری از مسائل حل خواهد شد. اگر خیلی‌ها ماراحتند و ناسزا می‌گویند به این خاطر است که فرهنگ گفتگو را به ما یاد نداده‌اند.

نماینده جنبش عدالتخواه دانشجویی با بیان اینکه آشوب‌های سه ماه گذشته حاصل فعالیت‌های دشمن است و ساز و کاری برای اعتراض اقشار مختلف فراهم کنید، گفت: وقتی دنبال رای بودید از فالوور اینستاگرام می‌گفتید، اما حالا شیر اینترنت را بسته‌اید.

وی با بیان اینکه مشکلات با کارهای نمایشی مثل معاونت مردمی‌سازی حل نمی‌شود، اظهار داشت: راه اعتراض به عملکرد شما و دولت چیست؟ صف اعتراض را به ما نشان دهید و ساز و کاری برای اعتراض اقشار مختلف فراهم کنید.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 900382